I. Szent István király – születési nevén Vajk magyar nagyfejedelem, az első magyar Árpád-házi király, a keresztény magyar állam alapítója és az első magyar katolikus szent.
996-ban vette feleségül II. Henrik német-római császár húgát, Gizellát, akivel kötött házassága megerősítette hatalmi pozícióit. 997-től magyar fejedelem és az ezredfordulón történt megkoronázása eredményeként, Isten kegyelméből uralkodó magyar király. A magyarok országát, a magyar törzsek szövetségéből kialakult fejedelemséget egységes, keresztény Magyar Királysággá alakította át. Ez az államalakulat 1028-tól az egész Kárpát-medencére kiterjedt és a 20. századig fennmaradt. Az ezeréves magyar törvénytár az általa alkotott törvényekkel kezdődik. Az államszervezet kiépítésével párhuzamosan megszervezte a magyar keresztény egyházat, ezért ő és utódai viselhették az apostoli király címet.
Szent István a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye fővédőszentje. Ünnepén, hétfőn, 9 órától szentmisét mutat be Schönberger Jenő püspök a szatmárnémeti Székesegyházban, majd 10 órától megkoszorúzzák a bejárat melletti Szent István szobrot. A szentmise az idei Partiumi Magyar Napok rendezvénysorozat nyitóprogramja is.
A Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében Csomaköz, Ilobahandal és Józsefháza templomainak titulusa Szent István Király. Józsefházán az ünnep előtt két nappal, 18-án, szombaton 11 órától, Román János, az Egyházmegyei Caritas Szervezet vezérigazgatója szentbeszédével tartják a búcsút. Az idei ünnep Józsefházán különleges jelentőséggel bír, hiszen a szentmise keretében megáldják a most elkészült Szent István szobrot, amelyet a templom homlokzatán, a bejárat fölött helyeznek el.
Csomaközön a hagyományoknak megfelelően az ünnep napján, két időpontban mutatnak be búcsús szentmisét, reggel nyolctól és délelőtt tizenegytől. Mindkét szentmise ünnepi szónoka Bauman István nagymajtényi plébános lesz.
Szintén helyi hagyomány, hogy Nagybányán, a Szentháromság egyházközösségben is búcsús szentmisét mutatnak be Szent István tiszteletére. Az idei búcsúra augusztus 19-én este hét órától, a templom előtti téren, a cinteremen kerül sor Takó István egyetemi lelkész, a kolozsvári Szent Péter és Pál apostolok egyházközség plébánosa ünnepi szónoklatával.